Benchmade 565-1 Mini Freek Folding Knife
$480.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
Bringing new life to a fan favorite, the 565-1 Mini Freek® is a premium small frame folding knife that is dressed to impress. The carbon fiber handles maintain the comfy ergonomics that the Freek family is known for, while trimming extraneous weight. Kitted out with a CPM-S90V blade, True Red barrel spacers and thumbstuds, this knife is the perfect companion to its full-sized counterparts.
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | CPM-S90V |
| Blade Length: | 3 inch |
| Handle Length: | 4.05" |
| Blade Material: | Carbon Fiber |
| Hand Use: | Everyday Carry |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.104" |
| Shears Type: | Folding |
| Knife Clip: |
Be the first to review this item.