Benchmade Outlast 365BK Black G-10 Handle Folding Blade Knife
$425.03
Military, Tactical, Work & Outdoor
Rescue situations require the right tool, so why not have all those tools in the same place. The 365 Outlast, featuring the new Benchmade OPTION™ lock, is just that. We’ve combined the strength and versatility of the AXIS lock with two blades, giving you the flexibility needed to get the job done. The S30V drop-point blade opens quickly with the traditional thumb stud and the thicker, fully serrated, opposing bevel 3V blade uses the integrated O2 wrench for rapid deployment. A carbide tipped glass breaker and integrated rescue hook round out this rescue tool.
Features:
| Knife Edge: | Plain, Serrated |
|---|---|
| Steel: | CPM-S30V |
| Blade Length: | 3.6 inch |
| Handle Length: | 4.82" |
| Blade Material: | G-10 |
| Hand Use: | Every Day, Outdoor, Tactical |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Finish: | Coated |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Shears Type: | Folding |
Be the first to review this item.