Bugout EDC Pocket Folding Knife
$495.00
Military, Tactical, Work & Outdoor
Since its inception, the Bugout has achieved unmatched dominance as the premier ultralight EDC pocket knife. Now, it gets the elite Benchmade upgrade, in the form of the all-new 535-3. Specced out with a milled carbon-fiber handle, premium S90V super steel, and signature blue highlights. This latest addition to the Bugout line retains all the crowd-pleasing features you love, while pushing its performance to the next level. Made in USA.
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | CPM-S30V |
| Blade Length: | 8.23 cm |
| Handle Length: | 4.22" |
| Blade Material: | CPM-S90V |
| Hand Use: | Every Day, Outdoor |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.09" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
Be the first to review this item.