Military, Tactical, Work & Outdoor
Features:
The flipping action is started with the flipper tab and is sped along with the assisted mechanism and the IKBS pivot construction to make a very snappy opening. The blade is made from 1.4116 stainless steel and is easy to sharpen thanks to the high carbon content and has a bead blasted finish that provides protection to the blade during use. The faceted blade and fuller provide a lot of utility for any cutting tasks you might need. The handles are a dual-layer G10 that gives a superior grip in any and all weather conditions. The knife is easily closed with one hand thanks to the liner lock and the knife comes with a low-profile stainless steel pocket clip.
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | 1.4116 stainless steel |
| Blade Length: | 6.96 cm |
| Handle Length: | 3.75" |
| Blade Material: | 1.4116 stainless steel |
| Hand Use: | Everyday Carry |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Finish: | Bead Blast |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
| Knife Lock Type: | 0 - 4 inch |
Be the first to review this item.