Military, Tactical, Work & Outdoor
Painstakingly precise. When a watchmaker takes up knifemaking, the knife world inherits a new definition for “precise.” Slim yet hard working, understated yet powerful, the Flat Out everyday carry folding knife is a beautifully badass paradox.
Designer Matthew Lerch of Sussex, WI has practiced jewelry making, watch making, and he’s made a serious name for himself as a custom knifemaker. Now, he’s channeled his expertise into creating the Flat Out™. Its striking profile starts with the thin wharncliffe blade style and is balanced by a highly ergonomic and shapely handle. Subtle details like a two-tone satin finish on the blade and bead blast finish on the handle polish the high aesthetic. In motion, though, is where the Flat Out™ truly shines—open it a mere 30 degrees, and OutBurst® takes over, deploying the blade at shockingly quick speeds. A frame lock keeps it solidly in place.
Exacting design meets hardworking performance in the Flat Out.
How OutBurst® Assisted Opening Works
Simply manually open the blade up to 30 degrees and the patented OutBurst® assisted opening mechanism springs the knife fully open so that you’re good to go. The powerful spring also holds the blade securely closed when not in use.
Features:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | 8Cr13MoV |
| Blade Length: | 9.07 cm |
| Handle Length: | 4.42" |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Hand Use: | Everyday Carry |
| Blade Style: | Wharncliffe |
| Blade Thickness: | 0.122" |
| Knife Hand: | Right Hand |
| Shears Type: | Folding |
| Knife Clip: | Tip-Up |
| Handle Material: | Stainless Steel |
Be the first to review this item.