Benchmade Freek Folding Knife
$530.00
Military, Tactical, Work & Outdoor
Knife enthusiasts and collectors have long loved the Freek®? for its combination of premium materials, top-tier ergonomics, and eye-popping style. Taking inspiration from the smaller 565-1 Mini Freek®?, the 560-03 Freek®? upgrades to a carbon fiber handle, premium CPM-S90V blade steel, and red accents to bring that perfect blend of form and function together in a package built for bigger hands and bigger tasks.
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | CPM-S90V |
| Blade Length: | 3.6 inch |
| Handle Length: | 4.86" |
| Blade Material: | Carbon Fiber |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.114" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
Be the first to review this item.