Kith Folding Knife - Nylon Handles
$51.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
Plain and simple: the Kith is the familiar everyday favorite. With a perfectly design drop point blade, the Kith yields great chopping power and precision. The strategically placed thumb stud in combinations with the front lock simply allows for easy opening and closing with your preferred hand—achieving complete ambidextrous freedom.
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | 8Cr13MoV |
| Blade Length: | 7.49 cm |
| Handle Length: | 3.75" |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
Be the first to review this item.