NISHI Titanium Nitride Finish Knife
$122.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
The Nishi is built with a stainless steel, titanium nitride-coated, acid-etched blade. The forged look emulates a highly specialized process in carbon blade forging called Hamon. It's perfectly balanced with a wrapped cord handle that is fortified with epoxy to boost durability and grip in all conditions. The glass-reinforced nylon sheath allows multiple carry options.
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | 8Cr13MoV |
| Blade Length: | 11.15 cm |
| Handle Length: | 4.39" |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Thickness: | 0.15" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Stainless Steel |
Be the first to review this item.