The Utilitac II series designed by Joe Pardue. Great size and weight on a very usable folding pocketknife. Textured handle on dual, stainless steel liners secure a liner locking AUS8 stainless blade. These are solidly built in Taiwan with great ergonomics and a very useful blade shape. Easy to open and easy to close and easy to use.
Specifications
- Blade Length: 3 1/2"
- Overall Length: 8"
- Closed Length: 4 1/2"
- Pocket Clip: 4 way, tip-up / tip-down carry
- Lanyard
- Locking Mechanism: Linerlock
- Steel Material: AUS8 Stainless Steel
- Made in Taiwan
Specifications
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|
| Steel: | AUS-8A |
|---|
| Blade Length: | 3.25 inch |
|---|
| Handle Length: | 4.7" |
|---|
| Blade Material: | Zytel |
|---|
| Hand Use: | Tactical |
|---|
| Blade Style: | Tanto |
|---|
| Blade Finish: | Satin |
|---|
| Blade Thickness: | 0.12" |
|---|
| Knife Hand: | Ambidextrous |
|---|
| Shears Type: | Folding |
|---|
| Knife Clip: | Tip-Up |
|---|
| Knife Lock Type: | 0 - 4 inch |
|---|