SDN Fixed Knife w Sheath - Steel Handle
$54.39
Military, Tactical, Work & Outdoor
The SDN features a short bead blasted blade with jimping at the back for absolute precision and control. Put to use outdoors or for fine detailing, this fixed blade knife wields the impressive rigor of a scalpel; gliding and cutting wherever you decide it lands. Its neck knife nature and sheath design means that it is always close at hand.
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | 1.4116 stainless steel |
| Blade Length: | 7.62 cm |
| Handle Length: | 3" |
| Blade Material: | 1.4116 stainless steel |
| Sheath: | Thermoplastic |
| Blade Style: | Spear Point |
| Blade Finish: | Bead Blast |
| Blade Thickness: | 0.13" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Fixed Blade |
Be the first to review this item.