Military, Tactical, Work & Outdoor
The Spyderco Native Chief takes the highly evolved, time-tested form of our iconic Native model and stretches it by about one third to create a longer, even more capable cutting tool that is still incredibly slim and pocket friendly. Its full-flat-ground CPM-S30V stainless steel blade includes an index-finger choil and a fully accessible Trademark Round Hole for ambidextrous one-handed opening.
The blade is supported by a linerless handle that includes textured G-10 scales, a stainless steel backspacer, and an ultra-refined, precision-machined back lock mechanism. Four sets of threaded inserts in the scales allow its polished hourglass pocket clip to be configured for tip-up or tip-down carry on either side of the body, and a generously sized lanyard hole easily accommodates fobs and lanyards.
Features:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | CPM-S30V |
| Blade Length: | 4.08 inch |
| Handle Length: | 5.08" |
| Blade Material: | G-10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.125" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
Be the first to review this item.