Thero Plain Blade Folding Knife
$69.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
Named after a group of "beast-footed" dinosaurs called theropods, this everyday carry has the look of a museum relic and an aggressive, lightweight design that's all 21st century. The high-carbon stainless steel modified sheepsfoot blade features a black oxide finish that's tough against wear and rust. It’s balanced by a glass-reinforced nylon handle with a carbon fiber underlay for aesthetic and toughness. The blade opens quickly with either a flipper or a thumb hole and is held solidly in place with a locking liner.
Specifications:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Blade Length: | 7.82 cm |
| Handle Length: | 4.2" |
| Blade Material: | Glass-Reinforced Nylon |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Blade Thickness: | 0.125" |
| Shears Type: | Folding |
Be the first to review this item.