Why so serious Pocket Knife
$49.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
This special edition Joker model has outfitted a Joker graphic handle!
The Joke is on you!? This Joker model looks like the popular OTF, but is actually a side-opening spring-assisted knife!
The Joker Jr is fully spring assisted, with a stainless steel blade that opens with a light push of the flipper. The spring opens the blade smoothly and locks it up tight. It's outfitted with a stainless steel liner lock for secure blade lock up. The knife has a removable steel pocket clip for tip-up carry. Features Torx screw construction.
Features:
| Knife Edge: | Plain Edge |
|---|---|
| Steel: | Stainless Steel |
| Blade Length: | 8.57 cm |
| Handle Length: | 4.625" |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Blade Style: | Dagger |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Thickness: | 0.11" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
Be the first to review this item.