CRKT P.S.D. Assisted Folding Knife
$119.99
Military, Tactical, Work & Outdoor
Features:
Particle. Separation. Device. Break it down to brass tacks: the PSD is made to slice. This everyday carry folding knife’s blade is designed with a full recurve and a highly efficient double grind. And, with Assisted Opening, it shows up to work in the blink of an eye.
Specifications:
| Knife Edge: | Half Serrated Edge |
|---|---|
| Steel: | 1.4116 stainless steel |
| Blade Length: | 9.22 cm |
| Handle Length: | 4.59" |
| Blade Material: | 1.4116 stainless steel |
| Hand Use: | Everyday Carry |
| Blade Style: | Harpoon |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Thickness: | 0.127" |
| Knife Hand: | Ambidextrous |
| Shears Type: | Folding |
| Knife Lock Type: | 0 - 4 inch |
Be the first to review this item.